חיפושדלג על חיפוש
סגירה
אזור תוכן ראשידלג על אזור תוכן ראשי

מצלמות תרמיות

מצלמות טמ"ס תרמיות הופכות בשנים האחרונות לאמצעי אבטחה מקובל מאוד בעולם, גם לאבטחת מתקנים אך גם למתחמים רגישים וספציפיים ב"ערים בטוחות" – "ערים ללא אלימות". למצלמות תרמיות FLIR מספר יתרונות חשובים על פני מצלמות אור נראה רגילות:

מצלמה תרמית מצלמת חום, ולא אור – ולכן מצלמת גם ללא תאורה כלל, אפילו ללא צורך בתאורת IR. המשמעות היא חסכון ניכר באנרגיה, אך חשוב יותר – טווח הצילום אינו תלוי בטווח התאורה, וניתן להתקין מצלמות מרוחקות מהנקודה אותה רוצים לצלם, ובעזרת עדשה מתאימה לקבל תמונה תרמית איכותית גם מטווחים של מאות ואלפי מטרים. נושא זה מקבל משנה תוקף בזירות ייחודיות כדוגמת פארקים או מרינות, בהם לא ניתן פיזית להציב עמודים במרחקים קצרים יחסית. באופן דומה בכל זירה בה לא ניתן להציב עמודים קרובים ונדרש לצלם שטח גדול בחשכה, הפתרון התרמי יהיה יעיל ביותר. גם לכוח מגיב, הנדרש להגיע לזירה שאינה מוארת- שימוש במצלמה תרמית ידנית נישאת וקלה הוא יתרון משמעותי המאפשר לסרוק את השטח במהירות ולעתים לגלות עדויות חמות (תרתי משמע) בזירה, ללא צורך בתאורה.

מצלמה תרמית לא מסתנוורת – הבהקים, תאורה נגדית, עצמים מחזירי אור – כל אלו פוגעים מאוד בתמונה של מצלמת אור נראה, וכיוון שבדרך כלל נעשה שימוש במצלמות אור נראה רגישות במיוחד, הפגיעה קשה יותר, וממסכת אזורים שלמים בתמונה, סביב נקודת הסינוור. המנגנון המובנה במצלמה רגישה מוריד את הרוויה על ידי הורדת ההגבר (GAIN) וכך הולכים לאיבוד פרטים רבים. מצלמה תרמית מצלמת חום ולא אור, ולכן אינה מסתנוורת כלל.

אי אפשר להסתתר וקשה להסתיר– מצלמה תרמית תוכל לזהות אדם במרחב גם אם הוא משתמש באמצעי הסוואה, מצלמה תרמית תוכל לאתר בקלות דמות לבושה בבגדים כהים המסתתרת מאחורי שיח, למשל. מצלמה תרמית גם תראה במקרים רבים נשק המוסתר מתחת לבגד קל או בתוך כיס (אך לא מתחת למספר שכבות של ביגוד), היות והוא מהווה חיץ תרמי מקומי בין הגוף לבגד.

מצלמה תרמית מצלמת דרך עשן – עשן הוא כמעט שקוף למצלמות תרמיות. בסיטואציה של שריפה למשל, או במסיבה במועדון – העשן הוא גורם הממסך לחלוטין את התמונה מפני מצלמת אור נראה רגילה, ואילו מצלמה תרמית יכולה לצלם דרכו. אם מוסיפים לכך את העובדה שמצלמות תרמיות אינן מסונוורות מהבהקים, הרי שמדובר באמצעי אידיאלי לצילומי INDOOR בסביבה של מועדונים, למשל.

- מצלמה תרמית אינה רואה דרך זכוכית ואי אפשר לזהות בעזרתה פנים – לכאורה, מדובר בחסרונות המונעים הפללה, למרות שעדיין קל לאפיין ביגוד וסימנים מזהים אחרים. מנגד, במקומות מסויימים, צילום בסביבת מגורים בעזרת מצלמות אור נראה רגישות מעורר סוגיות של חדירה לפרטיות בערים שונות בעולם. העובדה שהמצלמה התרמית לא יכולה לצלם לתוך בתים פרטיים דרך חלונות זכוכית, ולא יכולה לזהות מי האנשים הנכנסים או יוצאים מהבית, פותרת את סוגיות הפרטיות, דווקא בשכונות מגורים בעלות חתכי אוכלוסיה גבוהים יותר, הרגישים יותר לפגיעה בפרטיותם. בנוסף לכך, כאשר מתמקדים במניעת פשיעה ולא בהפללה, או לחילופין באמצעי שבעזרתו אפשר לתעד פשיעה ולהזניק למקום כוח מגיב – אין באי היכולת להפליל חסרון משמעותי.

- כאשר מדובר בהגנה על היקף, ניתן ליצור "גדר וירטואלית" בשילוב מערכת אנליטיקה או VMD, תוך חיסכון ניכר בתשתיות ועלויות אחזקה לעומת מצלמות אור נראה. שימוש במצלמות תרמיות להגנה על היקף מאפשר הצבת מצלמה כל 250 עד 300 מטר, במקום הצבת עמוד ועליו שתי מצלמות אור נראה ואמצעי תאורה רב הספק בכל 50 מטר. המשמעויות בתשתיות (עמודים, חשמל, תקשורת) ובתחזוקה שוטפת לאורך חיי הפרוייקט – הן משמעותיות, ולמרות שמחירה של מצלמה תרמית גבוה משל מצלמת אור נראה, החסכון הכולל בפרוייקט, לעתים כבר בשלב ההקמה – יכול להיות משמעותי. מספיק לחשב את עלויות מתגי התקשורת הנדרשים כדי להציב כמות קטנה פי 5 עד פי 10 של מצלמות, ואת עלויות התוכנה הנגזרות מכך, כדי להבין את המשמעויות. כאשר מצרפים לכך את היתרונות המבצעיים של מצלמות תרמיות, מדובר בטכנולוגיה הנבחרת – גם במבחן המחיר וגם במבחן הביצועים.

מצלמות תרמיות לבדן לא יכולות לכסות את כל האיומים וכל האזורים. אולם, יש מקומות בהם המצלמות התרמיות של FLIR יכולות לתת פתרון שמצלמות אור נראה לא יכולות לתת, ויש מקומות בהם מצלמות אור נראה אינן יעילות כלל. חשוב להדגיש כי מצלמות תרמיות לא מיועדות להחליף מצלמות אבטחה רגילות בכל סיטואציה ובכל מערכת – אלא יכולות להתגבר על קשיים במקומות בהם הם קיימים – המקומות בהם יש אתגר של מרחק, תאורה, או תנאי ראות קשים.

מחיריהן של המצלמות התרמיות מבית FLIR צנחו באופן חריף בשנים האחרונות, עם העלייה בנפחי הייצור. היום אפשר לקבל ממצלמה לא מקוררת בעלות של אלפי דולרים בודדים תמונה באיכות זהה לזו שהיינו יכולים לקבל ממצלמה מקוררת במחיר של עשרות אלפי ומאות אלפי דולרים לפני שנים מועטות. המשמעות היא שהפתרון הוא לא רק נכון טכנולוגית במקרים רבים, אלא גם זמין ויעיל כלכלית וזו המגמה במקומות רבים בעולם.

המצלמות התרמיות של FLIR קיימות במספר סוגים עיקריים –
- מצלמות מותקנות, למערכי טמ"ס או "גדר וירטואלית", ובהן מצלמות קבועות FLIR SR Series או FLIR F Series, ומצלמות ממונעות בעלות יחידת צידוד והגבהה (Pan-Tilt ) מסדרות FLIR PT Series, FLIR PTZ35/50 MS, FLIR D-series, FLIR PTZ-35x140 MS . למצלמות הממונעות משודכת מצלמת אור נראה בעלת עדשת זום וחיישן רגיש, להשלמת התמונה ולחקירת מטרות ואיומים. בסדרה זו קיימות מצלמות בעלות מוצא אנלוגי, ומצלמות IP, לכולן אינטגרציה פשוטה ומיידית על בסיס פרוטוקולים מקובלים למערכות קיימות או חדשות. מצלמות אלו קיימות, לבחירה, עם חיישנים בגדלים שונים ועם מבחר גדול של עדשות להתאמה מיטבית לשטח, ולתצפית למרחקים שונים, מעשרות מטרים עד מספר קילומטרים.
- מצלמות מותקנות לסביבה ימית – מיועדות להתקנה על כלי שייט ומתקנים ימיים – קבועות או ניידות, בעלות כיול מיוחד לזיהוי מטרות בים. למצלמות אלו יכולת עבודה ברשת וכן אינטגרציה פשוטה וקלה על בסיס פרוטוקולים ימיים, למערכות קיימות בכלי שייט.
- מצלמות תרמיות ידניות / משקפות תרמיות – אמצעי תצפית ומעקב, המאפשר לכל אחד, בכל מצב ובכל מקום לראות בחשיכה גמורה, דרך ערפל ועשן, תמונה תרמית חדה וברורה. המחירים הנמוכים יחסית של אמצעים אלו, לצד יתרונותיהם המוחצים על פני אמצעי ראיית לילה מסורתיים (מגבירי אור כוכבים וא"א אקטיבי) – הופכים אותם לבחירה הטבעית בכל סיטואציה – לשימוש ביתי, לחובבי טבע מטיילים וג'יפאים, ועד לאמצעי ראיית לילה לסיירים, רב"שים, רבש"צים, לצוותים מגיבים, צוותי חירום וצוותי כוננות, הנדרשים לסרוק את השטח או לתצפת על מטרה.
- מצלמות תרמיות לכלי רכב – מצלמות קבועות כעזר נהיגה או כאמצעי צופה לפנים, מעבר לטווח התאורה של הרכב, לזיהוי הפתעות בדרך – בין אם הולכי רגל או משתמשים פגיעים בדרך, ובין אם לזיהוי מארב לרכב בטחון. מצלמות אלו משמשות גם כאמצעי לראיה היקפית סביב רכב או רק"מ, Situational awareness , והן מוקשחות במיוחד לשימוש בתנאים קשים, רעידות והלמים. מצלמות ממונעות לכלי רכב, להתקנה על תורן או על גג הרכב – לרכבי אבטחה ותצפית, כולל מצלמה תרמית ומצלמת יום על גבי יחידת צידוד והגבהה.

 

מעוניין במגוון רחב של מצלמות טרמיות? אנא לחץ כאן ליצירת קשר

 

אלימק מפיצה בישראל את המצלמות התרמיות של FLIR Systems (ארה"ב), החברה הגדולה והוותיקה בעולם למצלמות תרמיות. נשמח לייעץ ולעזור בבחירת המצלמות התרמיות לפרוייקט הבא שלך, כמובן עם דגש על התאמת המצלמות השונות לעבוד ברשת וכחלק ממערך סנסורים כולל.

IQC IQC
עבור לתוכן העמוד