חיפושדלג על חיפוש
סגירה
אזור תוכן ראשידלג על אזור תוכן ראשי

פנסי האפלה לרכב צבאי ורק"מ – "עיני חתול"

במלחמת העולם השניה, כוחות היבשה של הצבא האמריקני התחילו להרכיב על כלי הרכב תאורת סימון לתנאי האפלה, שזכתה לשם "עיני חתול". אותם פנסי סימון זכו לשם זה על שום הפס האנכי שהיה באמצע עדשת הפנס. אותו דגם הסטורי לא החזיק מעמד והוחלף, תוך כדי המלחמה, בדוגמה התקנית הקיימת עד היום.
בדוגמה התקנית, מספר מאפיינים חשובים אשר מאפשרים את הפונקציונליות הנדרשת מפנסי סימון בתנאי האפלה:
דוגמת משולשים
מרווחים מדודים וקבועים בין המשולשים
שולי הפנס, המסגרת, בולטת מספר מילימטרים מהעדשה

דוגמת המשולשים, בצרוף העובדה כי שולי הפנס בולטים יחסית לעדשה, מאפשרים לראות את פנסי הסימון מהקרקע, אך ככל שמביטים בהם מזווית גדולה יותר יחסית לקרקע – מגובה גדול יותר – כך נראה שטח קטן יותר של המשולש. חייל רגלי יראה את כל הדוגמה, אך מגובה גדול יותר תיראה רק נקודה, הקודקוד התחתון של המשולש, ומגובה של כלי טיס, אפילו מנמיך טוס – לא יראה הסימון כלל. בנוסף, כך ניתן להעריך את גובה הרכב, או את שיפוע הקרקע היחסי עליו הוא נוסע, גם בתנאי חשכה.
המרווחים הקבועים מאפשרים לנהג לאמוד את המרחק בין כלי הרכב בשיירה. מספר המשולשים וצבעם מאפשרים לדעת את כיוון הנסיעה.
בפנס סימון אחורי, ארבעה חצאי משולשים בצבע אדום.

 

חצאי המשולשים מסודרים בזוגות, כאשר הרווח ביניהם קבוע והרווח בין שני הזוגות קבוע גם הוא. כאשר נוסעים בשיירה, ונהג הרכב רואה לפניו ארבעה משולשים – זה סימן כי הוא קרוב מדי לרכב שלפניו. כאשר הוא רואה לפניו שני משולשים אדומים – כלומר כל זוג מתאחד לכדי משולש אחד – זהו המרחק הנכון למרווחי לילה. כאשר הנהג רואה לפניו כתם אדום אחד – מרחק הנסיעה רחוק מדי, ויש להאיץ. בין שני זוגות המשולשים נמצא משולש נוסף שלם, בצבע צהוב, המשמש לאור בלם.
באופן דומה, בפנס הסימון הקדמי שני חצאי משולש בצבע צהוב.

כאשר נהג רואה במראה את הרכב מאחוריו והוא מבחין בבירור בשני משולשים צהובים – הרכב שמאחוריו קרוב מדי. ליטוף של דוושת הבלמים ידליק את פנס הבלם ויעיר את תשומת ליבו של הנהג שמאחוריו.

בנוסף, קיים תקן נאטו בו פנסי ההאפלה הם בצורת עיגול וצלב חוצה אותו:

חברת IMEAR מייצרת מספר דגמים של פנסי סימון להאפלה עבור כלי רכב ורק"מ, בתצורה האמריקאית ובתצורת נאטו. בתמונות פנסי האפלה נפרדים, אך קיימים גם דגמים בהם פנסי ההאפלה משולבים בתאורה הרגילה. רוב הדגמים קיימים עם נורות עם או LED:


 

IQC IQC
עבור לתוכן העמוד